Nytt datum för årets basketturnering
Årets Larsberg 3x3 Basket Challenge blir framflyttad. Turneringen äger rum lördagen den 7 september.
14 maj, 2019 Nyheter
Det tidigare meddelade datumet för Larsbergs 3×3 Basket Challenge har tyvärr behövt ändras. Istället är det lördagen den 7 september som gäller.
Det betyder att du har ännu mer tid på dig att träna, och samla ihop fler kompisar till turneringen!
Årets turnering äger rum på Larsbergstorget på Lidingö. Exakta klockslag, samt hur du anmäler dig meddelas här lite senare.
Turneringen arrangeras av John Mattson Fastighets AB i samarbete med Lidingö Basket samt Lidingö stad och är öppen för alla som är intresserade av basket, oavsett erfarenhet.
Evenemanget är helt kostnadsfritt för både publiken och deltagare i den öppna klassen.
Följ evenemanget på Facebook så missar du ingen information inför turneringen.
Vad är 3×3 basket?
Man skulle kunna kalla 3×3 för basket i sin renaste form. Sporten kommer från den streetbasket som spelas spontant på garageuppfarter, skolgårdar och i parker över hela världen. Spelet har genom åren professionaliserats men är ändå överraskande enkelt – allt som krävs är en korg och tre spelare i varje lag.
Vem får vara med?
3×3 är en sport för alla. Matcherna är max 10 minuter långa. Det viktigaste är att du tycker att basket är kul eller att du är sugen på att prova på, om du är nybörjare.